Конспекти уроків




1 клас
Перший урок
Тема: подорож в країну Знань.
Мета: викликати позитивні емоції від зустрічі зі школою, 
              познайомити з однокласниками, формувати в дітей 
              відчуття рівноправного члена великої шкільної сім҆ї,
              розвивати інтерес до навчання, виховувати любов до
              Батьківщини, повагу до рідної школи та її мешканців.
Обладнання: макет поїзда, квитки з прізвищами та
                              іменами дітей, коровай на рушнику, слова
                              «Країна Знань», зупинка «Школа», завдання
                              для батьків, малюнки зірочок для бажань,
                              запис музики для фізхвилинки, запис руху
                              поїзда, чарівна скринька.
Хід уроку
I. Привітання. Емоційний настрой класу.
    - Подаруйте посмішки всім присутнім. Ось з таким гарним
        настроєм я вас запрошую на перший у вашому житті урок.
II. Повідомлення теми уроку
     -Сьогодні ми вирушаємо з вами у цікаву подорож до чарівної
       Країни Знань. Ця країна чудова і дивовижна. Але відкрити свої
       таємниці вона зможе тільки дуже уважним і працьовитим дітям.
       Будемо такими?
   Відгадайте, на якому транспорті ми розпочнемо свою подорож.  Полотно, а не доріжка,
                  Кінь біжить, сороканіжка. (Поїзд)
       Ось цим чарівним поїздом з цим веселим клоуном ми розпочина-
       ємо свою подорож.
       А що ще треба для того, щоб наша подорож розпочалася?
       -Так, треба ж познайомитись.
III. Робота над темою уроку.
1.    Знайомство.
- В подорож по Країні Знань поруч з вами завжди буду я,
ваша перша вчителька. Я вам допоможу не заблукати у цій
великій Країні Знань. А зараз кожен з вас придбає квиток на
наш чарівний поїзд на якому написане ваше прізвище і ім҆ я.
Ви можете сісти в любий вагон до будь-якого провідника,
який вам сподобався. А провідники в нас теж незвичайні.
Давайте назвемо їх: Вінні-Пух, Цибулино, лебідь, гусак,
дюймовочка, собачка. (Вчитель називає прізвище та ім҆я учня,
діти виходять і наклеюють свої ініціали на вікна вагонів.)
- Ось ми і познайомились. І тепер ми не просто хлопчики і дівчатка, а учні 1-В класу. З цієї хвилини народився наш
класний колектив. Потисніть руку сусіда справа,  зліва і
повторіть за мною:
                                «Ми всі одна сім҆я,
                                  Неповторні- ти і я,
                                  Будем всі дружити,
В мирі й злагоді жити.»
-А що значить жити у мирі й злагоді? (Турбуватись, допомогати, підтримувати, не сваритися, не ображати один
одного, бути чемними.)
- Ну а тепер- поїхали. (Звучить запис руху поїзда).
        2. Зупинка «Школа»
               -І ось наша перша зупинка. Вгадайте, як вона називається?
«Стоїть веселий світлий дім,
                                     Дітей багато дуже в нім
                                     Там пишуть і рахують,
                                     Читають і малюють. (Школа)
                - А що ж ми в школі бідемо робити? Послухайте.
                  (Діти розповідають віршики).
                 
1.   І ось ми в школі,
Це наш клас
Ми всі прийшли сюди учитись.
2.   Життя цікаве буде в нас,
Лиш треба добре потрудитись.
3.   Бо тілька праця нам дає:
знання, уміння й інше диво.
4.   Коли у тебе все це є,
То ти зростатимеш щасливо.
                 - Отже, в школі ви будете навчатися, а навчання- це
                   нелегка праця. А хто стане для вас першими помічниками
                   у цій нелегкій праці ви здогадаєтесь самі.
                а) Загадки про підручники                            
                      Хто загадки відгадає, зразу руку піднімає.
«Коли хочеш ти читати,
То мене повинен знати.
                                        Всіх я розуму учу,
              А сама завжди мовчу.» (Книга).
                  Отже, першими помічниками у вас будуть книги, а ще їх
                   називають підручники, бо вони завжди під рукою. Що ж
                   це за підручники, відгадайте?
                                          «Знає його кожен
                                            вчитель і школяр.
 Вчитись допоможе
            рідний наш-…..(Буквар)»
              -Букварик найперша і найголовніша книжка в житті кожної
               людини. Знайдіть його в себе на парті. Бо саме з нього
               починається чарівне диво-навчання.
«Нас навчає рахувати
  Числа, кола і квадрати
                 Скільки в хлопчиків веснянок,
  А в дівчаток бантиків-
                                     Скаже-…..(математика)» (Діти показують)
«Де ми з вами живемо?
     Хто ми є? І як нас звати?
    І навчить природу знати
                           Це підручник -природо….(знавство)»
               б) Бесіда про Україну
                -А як називається наша Батьківщина?
                   -А як називають нас?
                   - Ми, українці, повинні любити свою Батьківщину, бо
                     вона у нас одна, як мама і тато, а ще приносити користь
                     своїй країні, захищати її від ворогів. Ви ще маленькі, але
                     вже можете принести користь нашій державі, а яку, як ви
                     думаєте? –Звісно ж, гарно навчатися.
               в) Продовження загадок про підручники
«Цей підручник нас навчає,
                              про здроров҆я наше дбає.» (Основи здоров҆я)
                     -І ось він підказує, що пора відпочити ось з цим веселим
                       сонечком.
                г) Фізхвилинка
                  -Встало вранці ясне сонце,
                       Зазирнуло у віконце.
                       Ми до нього потяглися,
                       За промінчики взялися.
                       Будем дружно присідати
                       сонечко розвеселяти:
                       встали-сіли, встали-сіли.
                       Бачите, як звеселіли.
                       Стало сонце танцювать,
                       Нас до танцю закликать.
                       Нумо разом, нумо всі
                       потанцюємо усі.(Танцюють під музику)
             д) Загадки про шкільне приладдя
                  -А крім підручників, у вас будуть і інші помічники, ану
                       чи відгадаєте?
«Кожен ранок йдеш до школи
                                    І в мене складаєш знову
                                    І зошити, і книжки.
                Як ти звеш мене, скажи?» (Портфель)
                                   
                                    Виводить букви і слова
                                    Ота цікава штучка,
                                    В руці виблискує здаля
                                    Нова, гарненька….(ручка)

                                    Невеличка хатка,
                                    В ній живуть малятка.
                                    Ми їх гостроносих
                                    у порт        фелях носим. (Олівці)

                                    То в клітинку, то в лінійку,
                                    Написати тут зумійка,
                                    І намалювати можеш,
                                    Називаюся я… (зошит)

                                    Маленьке, біленьке,
                                    По дошці стрибає
                                    Білий слід залишає. (Крейда)

                                    Рівно риску провести
                                    І квадратик спробуй.
                                    Та візьми спочатку ти
                                    Цю пряму особу.
                                    Натиск витримає стійко
                                   Впевнена, струнка….(лінійка).
                      е) Гра «Так чи Ні»
                      -А тепер перевіримо, як ви запам҆ятали, що треба для
                            навчання. Послухайте, чи все правильно зробив
                            Миколка, збираючись до школи?

«Перший раз малий Микола
                                     Став збиратися до школи,
                                     Олівця поклав у сумку,
   Книги, ручку, зошит, гумку,
  М҆яч, перо,граблі, подушку,
                                     На обід м҆яку пампушку.
                                     Два ведмедики, лопату,
                                     Білочку руду хвостату.
                                     Лук, і стріли, і рушницю
 Ще й пухкеньку паляницю.
                                     Ще стільця, стола і парту,
                                     Ще й географічну карту.
Трактори, машини, мило…
                                     Вже й надворі звечоріло.
                                     Сів Миколка дума думку-
                                     Чи усе поклав у сумку?
                           -Я думаю, що у нас не буде учнів, схожих на цього
                            Миколку, а будуть тільки розумні, старанні та
                            уважні діти.
               є) Слово першокласникам
                           - А зараз я надаю слово нашим учням, послухаємо,
                             що вони нам пообіцяють.
                           
                          1.Обіцяєм не лінитись, на дванадцять тільки вчитись.
                          Разом з сонечком вставать, щоб у школу не проспать.       

                            2.Перший клас!  Перший клас! Все у нас у перший раз.
                           Перша парта і дзвінок, перша книжка і урок.
                         
                         3.Білі в нас сорочки,наче на параді.
                           Ми такі поважні,  як депутати в Раді.

                         4.Ми не просто малюки,а вже справжні «першачки»
                          А за років одинадцять  підростем на всі сто двадцять.      

                            5.Будем раді ми учитись, і співать і веселитись,
                            Щоб раділи мами милі, що такі ми в них щасливі.
                       
                         -Ось, що обіцяють наші діти, а що ж пообіцяють вам
                          ваші батьки хочете дізнатися?
              ж) Завдання для батьків                                                                                                                                 
                        -Зараз ми побачимо, які вправні ваші мами й тата.
                         Ваше завдання скласти фрази із розрізаних слів.
                            
                      -Заходити до вчителя в школу не менше 1разу на місяць!
                    - Не відкривати зошити і щоденник в поганому настрої !
                    - Ніколи не робити за дітей домашню роботу !
                     -Сварити своїх дітей тільки в крайньому випадку!
                     -За найменші успіхи хвалити свою дитину!
                     
                     - Молодці, батьки. Ви справились із завданням, але це
                       були не просто фрази, а ваша обіцянка вашим дітям.
                       То ж прохання дотримуватись її.
IV Підсумок уроку
      1 Бесіда
           - На якій зупинці ми з вами сьогодні побували,  подорожую-
                чи по країні знань?
              - Таких зупинок за 4 роки навчання у вас буде ще дуже
                 багато. І я хочу побажати вам, щоб ваша подорож по
                 Країні Знань була для вас радісною і цікавою. Хочу
                щоранку бачити ваші радісні оченята і привітну посмішку.
          2 Побажання батьків дітям
            -У кожного із вас є своя щаслива зірка. Я пропоную
                батькам взяти зірочки і написати побажання для своєї
               дитини. Мрії повинні здійснюватися. Ці зірки ми складемо
               ось у цю чарівну скриньку і відкриємо її в кінці 4 класу.
               Наш урок добігає кінця і я запрошую усіх до короваю, стіл
               святковий накриваєм.


Українська мова
4 клас
Тема: повторення вивченого про іменник.
Мета: повторити, закріпити і поглибити знання 
             учнів про іменник, його значення, граматичні
             ознаки; розвивати вміння розпізнавати імен-
             ники в тексті серед інших частин мови; вихо-
             вувати патріотичні почуття.
Обладнання: презентація, предметні малюнки для
             роботи в групах, орфографічні словники,
             квіти для віночка, таблиця «Іменник».


Хід уроку
I.Організація класу до уроку.
   1. Створення позитивного настрою.
       Вправа «Посміхнись»
      -Я всміхаюсь сонечку:
       - Здрастуй, золоте!                          сл.№2
       - Я всміхаюсь квіточці:
       - Хай вона росте!                             сл.№3
       - Я всміхаюсь дощику:
       - Лийся мов з відра.                         сл.№4
       - Друзям і гостям всміхаємося:
       - Зичимо всім гарного настрою!    сл.№5
  2. Вправа «Урок».
       - А щоб у всіх був гарний настрій і урок пройшов вдало то
         якими ми повинні бути, прочитайте:
         У- уважні
         Р – розумні
         О – організовані
         К – кмітливі
    - А ще гарно, швидко і охайно писати в зошитах.

 3. Бесіда про український національний одяг.
     - Подивіться на мене, один на одного, що ви незвичайного
         помітили? Що не так, як завжди? ( Всі одягнені у вишиванки).
        - Вишиванка є необхідною складовою українського націона-
         льного одягу. сл.№6.
      - А коли українці одягають такий одяг? ( На свята).
      - А що є окрасою на голові у жінок? ( Вінок).
        - Сьогодні ми теж спробуємо сплести такий гарний віночок,
         але це буде незвичайний віночок, а віночок «знань».
       - А що треба, щоб вийшов такий гарний віночок?
       - Протягом уроку за свої знання ви будете збирати квіти,
         чим більше квітів ми зберемо, тим кращим у нас буде вінок.
         То ж приступаємо до роботи.
II. Повідомлення теми та завдань уроку.
1.    Казка про частини мови.
- Послухайте казку і скажіть про що вона.
« Дуже давно, коли вже люди вміли говорити, але ще не
вміли читати і писати, існувало на світі велетенське невидиме царство – царство слів. І правителькою там була Цариця Граматика. Слова постійно працювали і метушилися: бігли то на промову, то в пісню, то в суперечку, то в поезію, і кожне займало своє місце в реченнях. Та якось слова засперечалися, хто з них найважливіший і найпотрібніший людям. Назрівав великий бунт. Але мудра цариця не могла допустити ворожнечі у своєму царстві. Отож вона скликала всіх і наказала спочатку вишикуватись в ряд словам, що дають імена предметам, потім словам, що називають ознаки предметів, далі слова, що означають дії предметів. І так мудра правителька вишикувала всі слова у 10 довгих рядів. Що ж це за ряди? Як їх зараз називають у мові?
(Частини мови).
- Отже, ми з вами сьогодні починаємо вивчати великий розділ нашого підручника, який так і називається, прочитайте. (Частини мови).
      2. Загадка про іменник.
           - А будемо ми говорити, відгадайте, про яку частину мови?
           - Найбільша група слів, яка взяла собі на плечі велике                                   
            діло – називати речі.
            - Отже, сьогодні ми з вами повторимо, закріпимо і погли-
              бимо знання про іменник.
III. Робота над темою.
1.    Мозковий штурм.
- Швидко, коротко, не повторюючи думки інших, називаємо, що ми знаємо про іменник. (Збирають квіти).
          2. Робота по таблиці «Іменник».
              а) -Давайте зараз узагальнимо все, що ми сказали.
                       (Читають по таблиці, пригадують правила).
                      б) Уточнення значення слова предмет, сл.. №7.
                      - Як ви розумієте слово предмет?
                      - Ми звикли говорити, що предмет- це все, що ми
                        можемо побачити, попробувати, почути. Але в
                        науці про мову слово предмет має ширше значення.
                       - Прочитайте на слайді. Приведіть приклад таких
                         іменників.
3. Робота в групах. сл.№8.
    1) Розділити іменники на 2 групи: назви істот і назви   
          неістот. (Даю малюнки).
     2) Підкреслити в тексті іменники, що означають власні
          назви.
          Україна- це наша земля, наш рідний край із славною
          багатовіковою історією. Це велика країна в Європі, що
          степом великим стелиться аж до Чорного моря. По ній
          тече велика річка Дніпро, яку так любив Тарас
          Шевченко. Україна- це історія народу, який протягом
          багатьох віків боровся за свою свободу і незалежність.
          Це його славні лицарі – Петро Сагайдачний, Іван
          Сірко, Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Олекса
          Довбуш, Устим Кармелюк, які віддали своє життя за
          щастя народу. Цей список можна продовжити іменами
          Небесної сотні та багатьма іншими іменами тих, хто
          віддає своє життя зараз.
     3) Змінити число іменників (Даю малюнки).
     4) Розділити іменники на 3 групи за родами. (Даю малюнки).
4. Презентація (Збирають квіти). сл.№9.
5. Хвилинка каліграфії.
   а) - А зараз давайте запросимо іменники на парад краси.
Гарно, каліграфічно вишикуємо іменники ось із цього вірша
(сл. №10) в  шеренгу.
б) Словникова робота.
    - Де ви чули це слово?
    - Перший ряд покаже, як це треба шикуватись.
      Отже, це група людей, вишикуваних в один ряд і       повернених обличчям в один бік.
     - До якої частини мови належить це слово?
     - Підберіть синоніми. (Стрій, ряд, лінія). 
  в) Робота з орфографічним словником.
      - Відшукайте це слово в орфографічному словнику, звер-
        ніть увагу на його правопис і запам´ятайте, тому що це
        у нас словникове слово.
   г) Самостійне виписування іменників з вірша.
      -Наш парад краси, звичайно, відкриє наше словникове
       слово: Шеренга, …
   д) Перевірка самостійної роботи.
       - Які іменники виписали?
       - Знайдіть серед цих іменників синоніми.
       - Який ще іменник може бути синонімом до слів Украї-
          на, рідний край?
        Україна – це наша велика Батьківщина. А як же  
         називається наша маленька Батьківщина?
    е) Робота з деформованим реченням сл.. №11.
        - Уважно прочитайте слова і складіть речення про наше
           селище.
        - Розберіть його за членами речення.
        - Позначте іменники.
        - Зробіть висновок, яким же членом речення можуть
          виступати іменники?
IV. Музична пауза.
V. Продовження роботи над темою.
      Повторення вивченого про відмінювання
      іменників.
1.    Проблемне питання.
-Чи завжди в одного і того самого іменника
однакове закінчення?
                    - Як називається зміна закінчень іменників?
                    - Скільки відмінків має іменник?
                  2. Робота по таблиці.
                  - Розгляньте таблицю і пригадайте на які питання
                         відповідає кожен відмінок.  
3.Робота з підручником. Впр. 97.
   а) Читання тексту вправи.
        - Про що цей текст?
        - Який би ви дали йому заголовок?
        - Скільки абзаців в цьому тексті?
    б) Самостійна робота.
         - Списати перший абзац тексту і визначити в   
           якому відмінку стоять виділені іменники.
          - Що треба зробити, щоб визначити відмінок
            іменника?
      в) Перевірка самостійної роботи ( збирають квіти).
VI. Підсумок уроку.
1.    Гра «Мікрофон»
- Наш урок добігає кінця і пора підвести підсумки нашої
   праці. Я хочу взяти у вас інтерв´ю.
- Яку частину мови ми повторювали?
- На яке питання відповідає іменник?
- Що означає?
- На які 2 групи в залежності від питання ділиться?
- Як називаються іменники, що пишуться з великої
   букви?
- А ті, що з маленької.
- За чим змінюється іменник?
- Виправте помилку «іменник змінюється за родами».
- Яку роль в реченні може виконувати іменник.
- Яке словникове слово вивчили?
    2. Оцінювання.
       а) Гра «Віночок»
            - Я задоволена  вашим інтерв´ю і настав час сплести наш
              віночок знань.
            - Покажіть на пальцях хто скільки зібрав квіток?
            - В кого найбільше,підніміться. Давайте оплесками
              привітаємо наших знавців мови. (Діти виходять до дошки і
                  прикріплюють на макет віночка квіти).
                - Який гарний вийшов віночок! Про що це говорить?
             - Що ви молодці, вмієте гарно працювати і багато
               знаєте про іменник.
VII. Домашнє завдання. Сл.№11.
1.   Повторити правило с.48.
2.   Вправа 102 (1-3 завдання), с.50.
                   *Вправа 102 (4 завдання), с.50









                                               



Тема уроку:       учись робити добро, воно дорожче від золота

МЕТА УРОКУ:             формувати уявлення учнів про значення доброти в суспільстві, як важливою критерію душевної краси людини на основі літературних творів В.О. Сухомлинського інших творів на моральну етичну тему та власного досвіду дітей, розвивати емоційну культуру, асоціативне мислення, виявляти потребу в чуйності, людяності, доброти.
ОБЛАДНАННЯ:   твори В.О. Сухомлинського: «Добре слово». «Чому», аудіозапис пісень «Усмішка», «Якщо добрий ти…», макет сонечка. Проміні із написом слів: посмішка, радісний погляд, лагідні очі, добре слово, добрі діла турбота про тварин; прислів’я, торбина добра


ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент
- Діти, давайте щиро та сердечно привітаємо один одного такими словами:
Учитель:          - Я всміхаюсь сонечку.
Учні (хором):  - Здрастуй золоте!
Учитель:          - Я всміхаюсь квіточці.
Учні:                -  Хай вона росте!
Учитель:          -  Я всміхаюсь дощику.
Учні:                -  Лийся, мов з відра!
Учитель:          -  Друзям усміхаюся.
Учні:                 - Зичу їм добра.
-         Тож поверніться і подаруйте посмішку своїм товаришам. Щира і добра усмішка…. Діти, це багато чи мало! (Відповідь дітей).
-         Це так мало і водночас так багато. А чому? (Відповідь дітей). Бо в неї починається доброта, приязнь, дружба.

ІІ. Повідомлення теми уроку
-         Тож сьогодні ми з вами будемо вчитися робити добро, якого так іноді не вистачає. Бо ж тема нашого уроку, прочитайте: «Учись робити добро, воно дорожче від золота». І ось це усміхнене сонечко до кінця уроку повинно засяяти.

ІІІ. Робота над темою
-         І ми вже з вами знаємо перший ключик яким можна розбудити в людини добрі почуття – це …. посмішка. Давайте зараз разом розбудимо в наших серцях доброту виконавши пісню «Усмішка». І у нас на сонечку засяяло слово «посмішка».
1. Слухання та виконання пісні «Усмішка» з мультика «Крихітка єнот».
- Отже доброта людини у її щирій усмішці, а ще в чому? Дізнаємось послухавши оповідання В. Сухомлинського «Чому?» (Читає підготовлений учень).
2. Слухання оповідання В.О. Сухомлинського «Чому?».
3. Бесіда за змістом.
- Який настрій викликало у вас це оповідання
- Чому заплакав Сергійко? (Від байдужості своїх однокласників).
- Чого не вистачило однокласникам Сергійка? (радісного погляду, лагідних очей)
Отже, на нашому сонечку можуть засяяти такі ключики доброти, як радісний погляд, лагідні очі.
4. Слухання оповідання В Сухомлинського «Добре слово»
- Чому ж це нам треба вчитися, щоб бути добрими? Нам підскаже оповідання В. Сухомлинського «Добре слово» (читають учні)
5. Бесіда за змістом
- Яке лихо спіткало дівчину?
- Чим намагалися вилікувати Олю рідні?
- Чи допомагало це Олі?
- А що допомогло?
- Можливо і хтось із вас пригадає випадок, коли добре слово дуже допомогло вам?
6. Робота з прислів’ями. Торбинка добра.
- Бути добрими та чуйними, ставитись до людей з теплом та душевною щирістю вчить нас і українська давня мудрість. Ось зараз із нашої торбинки добра ми і дізнаємось про це.
(Діти дістають прислів’я і читають.)
Від доброго слова і лід розмерзає
Гостре словечко, коле сердечко.
Добре слово варте завдатку.
Рана загоїться, зле слово – ніколи.
Добре слово краще, ніж готові гроші.
Доброму скрізь добре.
Добрі вісті не лежать на місті.
Добрий чоловік – надійніше кам’яного мосту.
Все добре переймай, а зла уникай.
Не одежа красить людину, а добрі діла.
До доброї криниці стежка утоптана.
Хто людям добра бажає, той і собі має.
Отже, які ще ключики доброти можуть засяяти на нашому сонечку, про які говорила народна мудрість? (Добре слово, добрі діла).

7. Представлення своїх домашніх улюбленців у вигляді фотографій, малюнків та розповідей.
- Але про доброту людини свідчить не тільки те, як вона ставиться до людей, а й до всього, що її оточує, а особливо до братів наших менших.
- підніміть руки, в кого з вас є домашні улюбленці. Те, що в багатьох з вас є домашні улюбленці, вже свідчить про ваші добрі серця. Адже тваринка, віддячує вірністю та прихильністю тільки тому, хто дбає та піклується про неї, і ніколи не стане другом для того, хто хоч раз завдав їй болю та негоди.
- Хто підготував представлення свого улюбленця у вигляді фотографії, малюнка чи розповіді про нього, вийдіть до дошки. (Діти показують фотографії, малюнки. Розповідають про своїх домашніх тварин.)

Песик
Як добре з песиком дружить!
Він вміє лапку подавать!
До мене з радістю біжить,
А в ранці не дає проспать.
І любить тапочки носить,
Зі школи він мене чекає.
І завжди може захистить
Як хтось на мене нападає.
Я свого песика люблю,
Він так уміє гарно гратись!
Я з ним гуляю навіть сплю,
Щодня люблю з ним позабавлятись!

                                Киця
Киця любить, як по спинці
Гладжу киценьку свою,
Як дарую їй гостинці,
Кашу, молоко даю.
Киця сердиться на мене,
Як смикну її за хвіст;
Очі зробляться зелені
І не п’є тоді й не їсть

IV. Підсумок уроку
-         Отже, зробимо висновок . Чому треба вчитися, щоб про тебе сказали, що ти добра людина. Прочитаємо з нашого сонечка. Які існують ключики доброти.

-         Послухайте вірш «Доброта»

1 учень: - Доброму скрізь добре! – мама так казала.
               - Я її послухав і не зрозумів.
Мама пояснила, казку розказала,
Став я прислухатися до чарівних слів.
2 учень: Й зрозумів нарешті, що добро творити –
Треба щохвилини, протягом всіх літ!
Це і є завдання кожної людини.
Бо вона приходить для добра у світ!
    3 учень:  Всі прийшли на Землю, щоб добро творити,
Щоб ростить старанно честі деревце,
Треба добрим бути, чесно завжди жити.
Й ти ніколи в світі не забудь про це!
- Ми всі приходили у світ, щоб творити. Що? (Добро)
                                            
3. Читання з дошки рядків вірша
Сказав мудрець:
Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віри
Людину відрізняє від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина свята:
Людина починається з добра!

Тож будьте, діти, добрими, чуйними, повсякчас намагайтеся допомагати один одному. І хай вашою заповіддю житті змалку стануть мудрі слова (Читають).
«Усе добре переймай, а зла уникай»
4. Виконання пісні «Якщо добрий ти ….» з мультика «Пригоди Кота Леопольда»





УРОК  МИСЛЕННЯ   СЕРЕД   ПРИРОДИ
 Тема :   Пропливає осінь на хмарині сірій.
 Мета:    створити у дітей піднесений настрій, викликати захоплення красою осінньої природи, розвивати вміння передавати свої почуття і спостереження засобами драматизації, влучними висловами. Визначити почуття доброти, любові до природи.
 Місце проведення: шкільний сад.
 Обладнання: чарівна скринька, дзвіночок, портрет В.О.Сухомлинського,                                 кошик із яблуками.

                                                     Х І Д   У Р О К У
І. Організація класу.

(На дошці слова: фантазувати, розвивати мовлення, учитися добру.)
1.     Слово вчителя:
-         Який сьогодні день?
-         Чи нагадує вам ця дата про щось важливе?
В цей день 92 роки тому народився видатний педагог-письменник, наш земляк В.О. Сухомлинський. В пам'ять про нього у нас зараз проходить тиждень, присвячений його таланту. Як В. Сухомлинський, більш ніж пів століття тому водив своїх вихованців на уроки під голубим небом, так і ми продовжуючи цю традицію теж сьогодні проведемо такий урок не в класі, а в нашому шкільному садку. На цьому уроці ми з вами будемо (слова на дошці діти читають) фантазувати, розвивати мовлення і вчитися добру.
2. Організований вихід до шкільного саду.
- Ви любите ходити в готі7 Тож ж і ми сьогодні ідемо в гості до однієї чарівниці. Хто вона така ви дізнаєтесь із-загадки, яка залетіла до нас в клас ось на цьому листочку, вітерець-пустунець його приніс.
                                                     Загадка
                                        У гаях, садках блукає,
                                        В жовті шати дерева вдягає,
                                        Золотисту стелить постель-
                                       Жде сестрицю білу в гості.
-         Отже ми йдемо в гості до… (оселі)
-         А як треба вести себе в гостях, щоб все почути, побачити?

ІІ. Робота над темою уроку.

1.     Бесіда. Подивіться навколо.
-         Як осінь нас зустріла?
-         Яка буває осінь? (рання, середня, пізня)
-         Яка зараз осінь? (рання)
-         Що характерно для ранньої осені? (ще багато зелені).
                            Вересень зеленим
                            Осінь залишила,
                            Бо в траві високій
                            Пензлика згубила.
-         Але пройде ще декілька днів і все навкруги вкриється позолотою і наш куточок мрії стане неначе писанка.
2.     Декламування віршів про осінь. Бесіда за змістом.
Діти, осінь навкруги приховала безліч дивинок, а щоб вона нам їх відкрила давайте задобримо її гарними віршами. (Учні читають).

Українська осінь

Завітала осінь до нас в Україну.
Одягала в червоне намисто калину.
Українська осінь-це пишні жоржини,
Айстри різнобарвні, горішки ліщини.
Буряки цукрові, кукурудза стигла,
Гарбузи медові, різнії повидла.
Варення, «соління, гриби в маринаді…
Тобі щедра осінь всі у нас раді,
І білочка в лісі, і в садочку квіти,
І горобчик в полі , і дорослі й діти

Як швидко літо проминуло

Як швидко літо проминуло!
Прийшла осінняя пора,
Немов на крилах полинуло,
Кохане літечко з двора!...
Садок марніє потихеньку
Пожовклі падають листки,
Вітрець не віє, вже тепленько,
Жене понурії хмарки.
Посох горошок на городі,
Мачок вже цвіт давно згубив,
Високий соняшник на грядці
Журливо голову схилив.
-         Який настрій викликав цей вірш? (Веселий)
-         Яка тут осінь?
-         А який настрій викликав у вас цей вірш? (Сумний)
-         А хто ж допомагає осені ось так порядкувати? (Брати-місяці, вітер, сонечко, дощик, туман)
-         Чому7 Скрізь?
-         Як ви думаєте, задобрили ви осінь?
    То напевно час уже й осінні дивинки пошукати. У вас є декілька хвилин, ви можете розійтися по нашому садку, включити свою фантазію і пошукати, що ж осінь для нас ще приготувала. Але щоб дивинки знайти, то як це все треба робити? (Обережно, тихо, і бути дуже спостережливим). По дзвіночку всі приходять і складають мовні дивинки у ось цю чарівну скриньку.
3.     Спостереження. Складання речень за спостереженням.
-         Діти приходять, кладуть руку на чарівну скриньку і складають у неї мовні дивинки речення.
-          
ІІІ. Хвилинка відпочинку.

-         А як сонечко допомагає осені? (золотить листочки, допомагає достигнути фруктам у садах).Приносить бабине літо. Давайте разом із сонечком відпочинемо. (Діти стають в коло і виконують рухи).
                                   Встало вранці ясне сонце,
                                   Зазирнуло у віконце
                                   Ми до нього потяглися,
                                   За промінчики взялися.
                                   Будем дружно присідати,
                                   Сонечко розвеселяти.
                                   Встали-сіли, встали-сіли,
                                   Бачите, як звеселіли!
                                   Стало сонце танцювати,
                                   Нас до танцю закликати.
                                   Нумо разом, нумо всі
                                   Потанцюєм по траві.

IV. Колективне спостереження за деревами.

  1.  Вірш  М. Познанської читає учень.
                                  Хто в хустинці червоненькій
                                  Став у лісі між дубів?
                                  Може дівчинка маленька
                                  Назбирать прийшла грибів7
                                  Ні, не дівчинка там стала. 
                                  Горобина виростала,
                                  Ту хустину гаптувала
                                  Щедра осінь золота.
-         Подивіться на це дерево. Як це осінь гаптувала хустину?

2.     Слухання вірша Г.Бойка.
Ясне сонце не гріє.
Холодок повіва.
Засихає, жовтіє
На узліссі трава.
Осипаються клени,
Листя з дуба летить…,
Лиш ялинка зелена
Серед саду стоїть.
-         Чому ялинка не скидає свого вбрання? А це що, звідки взялися листочки і ягідки на ялинці? (Фантазія дітей)
-         Це напевно наші берізки вирішили подарувати листочки ялинці, щоб позолотити її.
-          
3.     Слухання вірша «Берізки»
Біля школи берізки стояли.
Вранці ясне сонечко зустрічали.
У берізок платтячка біленькі,
А листочки в них золотенькі.
Ви, ростіть берізки, виростайте,
Рідну нашу школу прикрашайте.
 І не тільки ялинці, а й матінці – землі дарують своє листя дерева, а для чого?

V. Підсумок уроку
 - В кого ми були в гостях?
- Які ж дивинки приготувала для вас осінь?
- Чи сподобався вам подарунок осені? (Яблука)

 V. Домашнє завдання
 - Дома напишете оповідання, казку чи можливо хто складе вірш про осінь та дивинки. Гарно оформите у вигляді книжечки, проілюструєте малюнками (Показую зразки).   


                   







Комментариев нет:

Отправить комментарий